YAĞMA ve KAYNAK EDİNME KLAVUZU

• Konuyu başlatan DeletedUser372
  • Başlangıç tarihi

DeletedUser372

Guest
Merhaba arkadaşlar,
Paylaşacağım klavuz benim gibi acemicedir, hepsini kendi tecrübem ve birikimle öğrendim. Burda Savaş taktikleride paylaşmak isterdim ki, bu konuda söz almak benim haddime olmaz diye düşündüm, oyunun gelişmesi ve keyifli olması açısından bari bildiğim kadarını paylaşayım istedim :)

Yağmalarımızı genel anlamda barbar köylerinden , terk edilmiş köylerden ve uzun süreli oyuna girmeyen oyuncuların köylerinden yaparız. İlk söylemek istediğim gelişmekte olan bir köyden yağma yapılmaz, çünkü boş yere asker kaybedilir ve kazanılan yağma(şayet kazanılırsa) tekrar asker basmak için kullanılacağı için bir faide sağlamaz.Benim yağmalama için bulduğum iki taktik var , ikisi de zaman ve bilgi dahilinde başarılı yöntemler.

1-) TOPLU YAĞMA :
Toplu yağmada askerlerimizi kesin sonuç alacağımızı bildiğimiz( Taşınabilir kaynak kapasitesinin %85-%100 arası olan) köylere asker durumuna bağlı olarak gruplandırıp gönderip yağmalamak.
Örneğin : elimizde 4.000 adet mızraklı birimimiz var bunları 10 gruba ayırıp, her birinden 400 mızraklı ile 10.000 taşıma kapasiteli bir bölük askerlerimizi toplamda ,minimum 8.500 - 10.000 kaynak birimi ile köyümüze geri getirmek. Kısaca mantığı bu olan TOPLU YAĞMA nın detaylarına girecek olursak ;

DEZ-AVANTAJLARI :
Yağmaladığınız köyden maksimum verim alınca o köyü gün içinde tekrar yağmalayamazsınız.
Eğer maksimum verim alamazsanız, ordunuz yağma yolunda vakit kaybettiği için, başka köyleri yağmalamaktan geri kalır veya size yakın köyü olan birisinden, savunma askerleriniz yağma yolunda olduğu için savunmasız kalabilirsiniz.

AVANTAJLARI :
Yağma yapılmak istenilen köyden günlük maksimum kazanç sağlanır.
Ordunuz düzenli durur ve operasyon planlamasın da hesaba katılabilir.

2-) GERİLLA YAĞMASI :
İsmini şuan uydurduğum bu yağma biçiminde, eğer 1. yağma mümkün değilse yapılır. Genelde etrafınızda sizin gibi gelişmekte olan veya asker basmak için sürekli kaynağa ihtiyaç duyan bir oyuncu varsa ve yağmalarda tam verim alamıysanız, bu yöntem işinizi çok rahatlatabilir. Gerilla yağmasında ordumuzun toplamını 50 gruba ayırırız. ve bunları ön ayarlara kaydedip etrafımızda ne kadar barbar köyü varsa hepsine birer bölük şeklinde göndeririz.
Örneğin ; elimizde 5.000 baltalı var bunları 100 erli gruplar halinde ( 50x100=5.000) etrafımız da ne kadar köy varsa hepsine yollayacağız. 100 baltalının kaynak taşıma kapasitesi 2.000 dir, biz gönderdiğimiz köylerden ister 2000 alalım istersek 200 kaynak alalım fark etmez. Çünki zaten gönderebilceğimiz kadar saldırı gönderdik ve alabileceğimiz kadar kaynak toplamış olacağız.Eğer ganimetlerden full dönen olursa ( 2.000 birim) o köye tekrar bir grup gönderebilirsiniz.
Bilmeyenler için NOT: Oyun bize aynı anda 1 köyden en fazla 50 saldırı yapmamıza izin veriyor, daha fazla yapamıyoruz.
Dediğim gibi bu taktiği 1. taktiğim geçerli değilse kullanıyorum.

AVANTAJLARI :
Etrafınızda yağma yapan rakipleri umursamanıza gerek yok, siz zaten günlük maksimuma yakın verim alacaksınız.
DEZ-AVANTAJLARI :
Ordunuz düzensiz olur , ordunuzu böldüğünüz ve farklı farklı noktalara gönderdiğiniz için anlık bir saldı veya savunmada mutlaka kademe eksiğiniz olur.
1. Taktiğe göre %20 oranında daha az kaynak kazanmış olursunuz,
50 tane köy dibinizde olmayacağı için yağmaya ayrılan toplam süre uzar.
Yağmaları sürekli düzende takip edip yönlendirme yapabilmek için '' çevrim içi '' sürenizi uzun tutmanız gerekir.

Bunların dışında kısaca bahsedicek olursak, atlı birimler yağma için en idealleridir, yol kat etme süreleri düşük olduğu için hızlı şekilde yağma işlemini tamamlarlar.
Bu 2 taktiği kombine edip, yakındaki köylere savunma birimleri ile 1. taktiği uygulayabilir. Uzaktaki köylere atlı birimlerle 2. taktiği uygulayabilirsiniz. Böylelikle hiç değilse savunma ordunuz düzensiz olmaz ve yakın köylere yolladığınız için köye dönmeleri daha erken olur.

BONUS !!!
Yetmedi birde yağmadan bonus puan kazanma şansınızı yakalayın ! Ezeli rakibiniz sizin köyün dibinde mi ? Oyunu bırakmış bir oyuncunun köyünden bir anda yağma alamadığınızı mı fark ettiniz ? Demek sizden önce orayı yağmalamış birisi var , değil mi ? Endişelenmeyin hemen o köye destek yollayın böylece düşmanınızın ordusunu o köyde yerli bir edin, kendi köyünüzün iç huzuru bozulmasına gerek yok :)

Arkadaşlar şimdilik aklıma gelenler bunlar, sürçü lisan etti isek affola. Eksiklerimi veya yanlışlarımı yorumlar ile bildirirseniz, bende öğrenmiş olurum. Benim gibi acemiden bu kadar, şimdi sahneye tecrübelileri davet ediyorum :)

DeletedUser42

Guest
Merhabalar,

Güzel bir konuya değinmişsiniz, yağma atmayan yada yağmayı atamayan çok arkadaşımız bulunmakta. Bu başlangıç düzeyi için bilgilendirmek adına ideal bir kılavuz olmuş. Harcadığınız vakit ve emek için size teşekkür ederim, fakat değinmek istediğim hususlar tabi ki var :)
• Başlangıç aşamasında Mızraklı ile yağma kabul edilebilir ama orta ve ilerleyen safhalarda mızraklı ile yağma atılmaması kanısındayım. "Savunma köyleri hariç" Bu tamamen kendi düşüncemdir.
• Top yekün yağma yerine parça parça daha çok yağma atılması daimi mantıklı ve minimal seviyede ganimetsiz saldırınız olur bunun içinde sürekli olarak hafif süvarileri tavsiye ederim.